Jde o patentem chráněnou technologii 3D tisku vlastněnou společností GE Additive.
Jak to funguje
Materiál - kovový prášek nebo drát je umístěn do vakua, kde je pomocí elektronového paprsku roztaven na teplotu až 2 000°C a spojen. Narozdíl od technologie SLS zde dochází k úplnému roztavení materiálu. Takto postupně vzniká celý výrobek, jedna vrstva za druhou. Celý proces probíhá ve vakuu a proto je vhodný pro výrobu součástek z reaktivních materiálů jako je například titan.
Historie
Tato metoda 3D tisku byla vyvinuta a patentována švédskou společností Arcam. Ta byla během let 2016 a 2017 pohlcena společností GE Additive, která v ní získala 95% podíl.
EBM tiskárny jsou nadále prodávány pod značkou Arcam.
Vstup giganta jakým je firma GE Additive na pole kovového 3D tisku měl velký dopad na celkový vývoj tohoto tisku (i metodou SLM). Do té doby spousta firem váhala nad koupí těchto mimořádně drahých 3D tiskáren a čekali, jak se toto odvětví bude dále rozvíjet.
Trendy
Výrobce těchto 3D tiskáren se snaží rozšířit škálu použitelných kovů o měď, niobium, chirurgickou ocel a jiné.
Výtisky z těchto tiskáren se v implantologii používají od roku 2007. Uplatnily se také v astronautice, leteckém a automobilovém průmyslu. Očekává se, že společnost GE Additive se bude snažit o rozšíření těchto tiskáren do jiných velkých výrobních firem. Pokud jde o vysoce průmyslovou metodu 3D tisku, neočekává se jeho rozšíření směrem k poloprofesionálnímu a už vůbec ne k hobby tisku.
Tento druh tisku nebude v dohledné době využívaný ani firmami poskytujícími 3D tisk na zakázku.
Výhody
-
Lze využít kovový prášek nebo drát
-
Vysoká přesnost výtisků
-
Dává vysokou kontrolu nad porézností výtisku
Nevýhody
-
Výtisk je třeba povrchově opracovat
-
Vyžaduje vysokou čistotu materiálu
-
3D tiskárny vyžadují vyšší péči v podobě preventivní údržby
-
velmi málo rozšířená technologie kovového 3D tisku
-
astronomické ceny 3D tiskáren